Türk Metal Sendikası

TÜRK-İŞ‘e bağlı metal iş kolunda faaliyet gösteren ve nn büyük hedefini metal işçilerini tek çatı altında toplamak olduğunu ifade eden bir işçi sendikasıdır. Üye sayısı itibariyle Türkiye‘nin en büyük işçi sendikasıdır. Eğitimler, kültürel hizmetler ile metal işçilerinin hayat standardının yüksek tutulmasına önem vermiş, hizmetini sadece üyelere değil onların ailelerine de götürmüş ve Türk Sendikacılığına "Sosyal Sendikacılık" terimini kazandırmıştır.

Genel başkanlığını Pevrul Kavlak‘ın yaptığı Türk Metal, aynı zamanda 21 ülkeden 19 milyon metal işçi üyesi bulunan Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu(UAMİF)‘nun kurucu üyesidir. Üye sayısını artıran ve teşkilatlanmayı öncelik haline getirip son 3 yılda 35 bin metal işçisini daha bünyesine katarak, aktif üye sayısını 156 bin üzerine taşımıştır.

çlerinde Türkiye‘nin önde gelen sanayi kuruluşlarının da bulunduğu, Mercedes Benz Türk, Arçelik, Ford Otosan, Renault, Türk Traktör, Alarko, Delphi, Kale Kilit, Erdemir, BMC, Karsan, Otokar, Indesit, Coşkunöz, BSH, Borusan Mannesmann, Siemens, İçdaş, M.A.N, Diler Demir-Çelik ve Çolakoğlu gibi firmalarda çalışan mavi yaka işçilerin tamamı Türk Metal Sendikası‘nın aktif üyesidir.
Metaveri Digital Agency